Dovolenka v Štúrove? Áno!

Autor: Ján Žitniak | 26.5.2012 o 6:27 | (upravené 11.9.2015 o 18:22) Karma článku: 9,04 | Prečítané:  2988x

Rok čo rok je to dilema. Kam na dovolenku? Slovensko, Chorvátsko, príp. iná krajina? More alebo vnútrozemie? A čo tak dovolenka v Štúrove? Nie je to ďaleko, prijateľné ceny, milí ľudia, teplo, teplá termálna voda, Dunaj, bazi

Noci sú tu veľmi teplé, dni ešte horúcejšie, kde správnu mieru tekutín vhodne dopĺňa šťavnatý melón alebo studená kofola (či skôr vychladené pivko alebo miestne vínko? ;-). Mňam!

Najväčšou pýchou Štúrova je určite kúpalisko Vadaš. Vedeli ste, že prvé geologické vrty boli v roku 1973, v roku 1976 začala prvá výstavba a 1978 boli pre verejnosť odovzdané prvé bazény? Keď tak rozmýšľam, že v polovici 80-tych rokoch som chodil s rodičmi na toto miesto, tak to sa jednal o ešte takmer novučičké bazény J. Dnes kúpaliskový areál vyzerá ináč, aj keď niektoré miesta sa vôbec nezmenili J

Termálne kúpalisko v Štúrove - Vadaš - pohľad aj na baziliku

Pohľad na hlavný bazén (ostrihomská bazilika v pozadí), fotené 31.8.2011

Termálne kúpalisko v Štúrove Vadaš - predjesenná plavecká pohodíčka :)

Termálne kúpalisko v Štúrove Vadaš - predjesenná plavecká pohodíčka :), fotené 31.8.2011

No neviem či viete aj to, že v Štúrove existuje aj starý areál kúpaliska vybudovaný v rokoch 1951 - 1952. Je to na tom mieste, kde stojí nedávno postavená socha poľského kráľa Sobieskeho, v blízkosti  Dunaja. Stačí ak sa vyberiete od centra, smerom na Šahy - dá sa to hravo zvládnuť prechádzkou. Jedná sa o jeden menší bazén, kde si nájdu svoje miesto aj rodiny. A cena vstupného je nižšia J.

My sme s rodinou strávili pobyt v areáli kúpaliska Vadaš, kde sa nachádzajú chat(k)y určené na ubytovanie (ak hľadáte lacné ubytovanie v Štúrove nezabudnite navštíviť tento odkaz). Keďže sme mali s ubytovaním voľný prístup k bazénom, veľakrát sme ostávali aj do času, keď slnko dávalo dňu pomaly zbohom (aj 31.augusta otvorené do 20.00!). Ak máte chuť stanovať, tiež  ste vítaný. No a tá atmoška počas (neskorého) večera – neutíchajúca hudba, cvrlikanie svrčkov, pivko, jemne fúkajúci vetrík  J, ...

Ak Vás to prestane baviť (čomu veľmi neverím!), nezabudnite sa pokochať ostrihomskou bazilikou, postavenou na podnet slovenského arcibiskupa Alexandra Rudnaya v roku 1822. Slávnostne bola vysvätená 31. augusta 1856 a úplne dokončená v roku 1869. Vzor jej dala Bazilika sv. Petra v Ríme, ktorá bol spustošený roku 1543. To som sa dočítal na wikipédii, no vždy som si myslel, že bazilika je oveľa staršia. Určite nevynechajte pohľad na Štúrovo, Ostrihom a ďaleké okolie z kupoly (to však pre silnejšie povahy :). Na druhú stranu sa môžete vybrať pešky, či autom, aj keď podobne ako u nás, je problém počas turistickej sezóny niekde zaparkovať.

Pohľad na baziliku zo štúrovskej strany

Pohľad na ostrihomskú baziliku z rekonštruovaného nábrežia v Štúrove

Čo určite s našou rodinkou nevynechávame, je hodinová plavba loďou Balu. Deti sa vytešujú, rodičia obdivujú a fotia svoje ratolesti. Plavba začína slovenskou stranou, prechádza mostom Márie Valérie, pokračuje späť po maďarskej strane (na jednej aj druhej strane vidieť plávajúcich psov a neraz aj ich majiteľov :)

Perfektný úlovok - Štúrovo

Perfektný úlovok :) - Štúrovo, fotené z miesta smerom na Chľabu

Pre mňa je oblasť Štúrova aj symbolická. Ako dieťa som s rodičmi a súrodencami cestovali do blízkej Kamenice nad Hronom, za dedom a prababkou, za dozrievajúcim hroznom, marhuľami, drevenými jahodami a studenou vodou zo studne (a ešte nesmiem zabudnúť na latrínu :-)

Aj keď dedo už dávno nežije a dom je schátraný, občas na danom mieste zastavím a vraciam sa na miesta minulé a zabudnuté a na chvíľku sa ponorím do detstva.

Teším sa na dovolenku v Štúrove!

P.S.: Pamätám si na obdobie rokov 2001 – 2002, keď sa každoročne vylieva Dunaj, a v týchto rokoch to nebola výnimka, práve naopak, sme ešte vtedy s priateľkou (dnes už manželkou) absolvovali výlet do blízkych Kováčovských kopcov (Burda) a späť sme sa vozovkou s vyhrnutými gaťami brodili cez roztopašný Dunaj. Na každom cestnom mílniku ste mohli vidieť malé hmyzie zoo J

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?